Zespół Kształcenia Podstawowego i Przedszkolnego w Małej Słońcy

 

Nawigacja

Samorząd Uczniowski

Nawigacja

  • UWAGA - WAŻNY KOMUNIKAT.pdf

   Bardzo prosimy kliknąć w powyższy link i zapoznać się z komunikatem  Dyrektora ZKPiP w Małej Słońcy

   
    
   
    
  • Wesołe powitanie wiosny…

   Z okazji pierwszego dnia kalendarzowej wiosny uczniowie klas IV – VI brali udział w różnych konkurencjach. Każdy uczeń w klasie miał do wykonania przynajmniej jedno zadanie, np.: opowiedz jakiś kawał lub wesołą anegdotę, przeczytaj śpiewająco wybrany fragment tekstu na nuty: „Wlazł kotek na płotek”, zaśpiewaj ulubioną piosenkę, przyznaj się co robisz, że jesteś taki piękny, zatańcz „zbójnickiego”, przedstaw prognozę pogody w stylu góralskim i wiele innych. Było bardzo wesoło …..:)

       

       

  • 23.03.2017

                                  

    

   Szanowni Państwo,

   Drodzy Rodzice,

    

    

   W związku z niepokojącymi doniesieniami dotyczącymi pojawiających się w Internecie zagrożeń, zwracam się z prośbą o zwrócenie szczególnej uwagi na poniższe informacje.                         Obecnie większość dzieci i młodzieży spędza dużo czasu przed komputerem. Bardzo popularną formą rozrywki są dla nich gry komputerowe. Pamiętajmy, że nadmierne granie może powodować problemy z koncentracją uwagi przez dłuższy czas, zaniedbywanie nauki, aktywności fizycznej, kontaktów z rodziną i kolegami. Może również prowadzić do rezygnacji z innych zainteresowań, a nawet zaniedbywania czynności takich, jak jedzenie czy sen. Zdarza się, że doprowadza nawet do uzależnienia.

       Gry zawierające agresję i brutalną przemoc powodują wzrost poziomu agresji u dzieci, uczą wrogich zachowań wobec innych ludzi oraz tego, że jedynym sposobem na rozwiązywanie problemów jest używanie siły.

        Bardzo ważne jest, aby często rozmawiać z dzieckiem, omawiać jego aktywność w Internecie, dopytywać o ewentualne problemy, z jakimi być może się boryka. Istotne jest także, aby zwracać uwagę na zachowanie dziecka w ostatnim czasie – jego ogólne samopoczucie, poziom zmęczenia, rodzaj filmów i muzyki jakiej słucha. Pamiętajmy również o możliwości założenia filtrów ochrony rodzicielskiej, aby uchronić dziecko przed szkodliwymi treściami.

    

      Poniżej zamieszczone zostały informacje dotyczące zachowania bezpieczeństwa w korzystaniu z gier komputerowych przez dzieci skierowane do rodziców:

    

   • · Określ zasady dotyczące czasu, jaki Twoje dziecko może przeznaczać na gry komputerowe.
   • ·   Zadbaj o to, aby dziecko nie grało codziennie, ale też nie rób tradycji z tej formy spędzania czasu. Jeśli ustalisz, że w Waszym domu gra się w określone dni, np. piątki i niedziele, dziecko przez cały tydzień będzie żyło oczekiwaniem na włączenie komputera.
   • ·  Zainteresuj się, w co gra Twoje dziecko i czy gra jest dla niego odpowiednia. Porozmawiaj z dzieckiem o grach, z których korzysta, sprawdź, czego może się z nich nauczyć.
   • ·    Zanim kupisz swojemu dziecku grę, upewnij się, że jest odpowiednia do jego wieku. Może Ci w tym pomóc system oceny gier PEGI *.
   • ·   Zwróć uwagę, czy w zachowaniu Twojego dziecka nie pojawiają się sygnały mogące świadczyć o uzależnieniu od komputera.
   • ·  Upewnij się, że Twoje dziecko z powodu grania nie zaniedbuje obowiązków domowych i szkolnych.
   • ·     Sprawdź, czy gra jest pozbawiona mikropłatności.
   • ·  Pamiętaj, że istnieją minigry, które nie wymagają instalacji, a zawierają treści nieodpowiednie dla dzieci.
   • ·   Zwróć uwagę na to, czy w grze można kontaktować się z innymi graczami. Jeśli tak – sprawdź, czy znajomości, jakie zawiera Twoje dziecko, są bezpieczne. Kontakt z innymi użytkownikami może być potencjalnym źródłem niebezpiecznych sytuacji i podejmowania ryzykownych zachowań.

    

   * PEGI – w naszym kraju wiele gier komputerowych oznaczonych jest wg systemu PEGI (Pan – European Game Information). Jest to ogólnoeuropejski system klasyfikacji gier stworzony przez producentów gier w celu udzielenia rodzicom w Europie pomocy w podejmowaniu świadomych decyzji o zakupie gier komputerowych. Symbole PEGI znajdują się na opakowaniu gry. Wskazują one następujące kategorie wiekowe: 3, 7, 12, 16 i 18 lat, nadane zgodnie z zawartością gry i poziomem rozwoju młodego użytkownika. Na stronie www.pegi.info można sprawdzić klasyfikację gry i jej kategorię wiekową. W systemie PEGI poza klasyfikacją wiekową można znaleźć oznaczenia informujące o potencjalnie szkodliwych treściach występujących w grze, takich jak przemoc, wulgaryzmy czy hazard. Przed zakupem gry warto zapoznać się z jej klasyfikacją, aby podjąć przemyślaną decyzję.

    

    

   Gdzie można uzyskać pomoc

    

   W celu uzyskania porad i wskazówek rodzice mogą dzwonić pod nr telefonu 800 100 100, oferujący bezpłatną i anonimową pomoc dla dorosłych (rodziców, nauczycieli, pedagogów).

   Dzieci i młodzież, którzy potrzebują pomocy, chcą z kimś porozmawiać o swoich problemach mogą dzwonić pod nr telefonu 800 12 12 12 (Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży Rzecznika Praw Dziecka).

   Więcej informacji o bezpieczeństwie dzieci i młodzieży w Internecie: www.dyżurnet.pl, www.ore.edu.pl, www.akademia.nask.pl, www.kursor.edukator.pl, www.saferinternet.pl, www.plikifolder.pl. www.cyfrowobezpieczni.pl oraz www.cybernauci.edu.pl.

    

                                                                                                                

                                                                                                                             Z wyrazami szacunku

                                                                                                                

                                                                                                                                  Magdalena Masa

                                                                                                                                  Pedagog szkolny

    

    

   Treść powyższej informacji skierowanej do rodziców powstała w oparciu o pismo z Ministerstwa Edukacji Narodowej odnoszącego się do pojawiających się w Internecie zagrożeń.

   Wskazówki dotyczące zachowania bezpieczeństwa w korzystaniu z gier komputerowych pochodzą z broszury pt.: „Zagrożenia w Internecie. Zapobieganie – reagowanie. Gry komputerowe”. Broszura dostępna jest pod adresem: https://www.ore.edu.pl/matrialy-do-pobrania/category/55-profilaktyka-agresji-i-przemocy.

  • WARSZTATY PROFILAKTYCZNE W NASZEJ SZKOLE

    

                  W dniach 27 - 28 lutego br. odbyły się warsztaty profilaktyczne przeznaczone dla uczniów klas I - III oraz ich rodziców i wychowawców w ramach "Realizacji kompleksowych programów wczesnej profilaktyki uzależnień CUKIERKI" rekomendowanych przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. 

                   Program wczesnej profilaktyki CUKIERKI to zajęcia profilaktyczne, w których dorosły podejmuje rozmowę z dzieckiem na temat zagrożeń związanych z substancjami zabierającycmi wolność. Program powstał w oparciu o bajkę pod tym samym tytułem autorstwa Agnieszki Grzelak. Ta forma pracy uwzględnia prawidłowości rozwojowe dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Podjęcie tematu uzależnień przez pryzmat wyobrażonej sytuacji ujmuje problem w pewne ramy. Problem używania substancji psychoaktywnych nie zostaje ukazany wprost, lecz może być przez dzieci zidentyfikowany, jeśli miały już informacje lub obserwacje na ten temat. Jeżeli jest im to zupełnie obce uczą się prawidłowych zachowań w przypadku zagrożenia. Otrzymują informacje gdzie szukać pomocy. Wskazane zostają sposoby wzmacniania czynników chroniących jak więź z bliskimi dorosłymi i nawiązywanie relacji z rówieśnikami. Połączenie bajki z aktywną pracą daje możliwości szukania dróg rozwiązań, które mogą doskonalić w następnych latach rozwoju i edukacji. 

                 Dnia 27 lutego w warsztacie wzięło udział 29 dzieci (kl. I-II) i 4 rodziców. Natomiast 28 lutego w warsztacie uczestniczyło 24 uczniów (kl. III) i 5 rodziców. Łącznie przez dwa dni trwających warsztatów brało w nich udział 53 uczniów, 9 rodziców i 6 nauczycieli.

                 Program wczesnej profilaktyki uzależnień CUKIERKI został w całości sfinansowany przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Subkowach. Dyrekcja szkoły wraz z gronem pedagogicznym składają serdeczne podziękowania.

       

       

        

  • REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE
  •  

    

             

        B A L   K A R N A W A Ł O W Y    2 0 1 7

     

      

    

            

    

                     

  • Niech wyfruną walentynki z magicznej skrzynki…

    Św. Walenty  to patron  nie tylko zakochanych , ale i zaprzyjaźnionych. Już od kilku lat  tradycją naszej szkoły jest organizacja „Poczty walentynkowej”, nad którą czuwa  Samorząd Uczniowski. To sprawdzony  sposób na  rozgrzanie serc , wzmocnienie przyjaźni, wyrażenie sympatii i dodatkowa okazja do powiedzenia komuś „lubię Cię” .

   „(…)Gdzie mieszka miłość

        nie wiem

        może w uśmiechu

        czasem ją słychać

        w śpiewie

        a czasem

        w echu(…)”  Jonasz Kofta

    

  • Informacja dla rodziców uczniów z klas I - III

    

   Spotkanie dla rodziców uczniów z klas I – II, które poprowadzą trenerzy z Centrum Rozwiązywania Problemów Społecznych z Warszawy odbędzie się 27 lutego o godz. 13.00. Natomiast spotkanie dla rodziców uczniów z  klasy III odbędzie się 28 lutego o godz. 13.00. Rodzice, którzy posiadają więcej niż jedno dziecko w klasach I – III proszeni są o wybranie jednego z podanych terminów. Serdecznie zapraszamy na spotkanie.

    

  • Uczniowie wyróżnieni w nauce i w zachowaniu w I sem. 2016/ 2017

    

    

   Kl. I

   Agata Cheda

   Gracjana Gębczyk

   Julia Loduchowska

   Szymon Kosecki

   Zuzanna Skonieczna

    

   Kl. II

   Daria Czaplicka

   Wiktor Kukczyński

    

   Kl. III

   Sandra Arendt

   Paweł Banaś

   Stanisław Chroboczek

   Szymon Czaplicki

   Zuzanna Elert

   Filip Grala

   Małgorzata Makowska

   Aleksander Musiał

   Magdalena Tomczyk

    

   Kl. IV

    IMIĘ I NAZWISKO

   ŚREDNIA OCEN

   ZACHOWANIE

   TARCZA

    Jakub Wiśniewski

    5,09

    wzorowe

    złota

    Mikołaj Szella

    5,00

    wzorowe

    złota

    Kinga Janaszek

    4,81

    wzorowe

    złota

    Wojciech Strzępek

    4,72

    bardzo dobre

    srebrna

    Radosław Jabłonka 

    4,63

    wzorowe

    srebrna

    Olga Śliwa

    4,63

    wzorowe

    srebrna

    Oliwia Błeńska

    4,54

    bardzo dobre

    srebrna

    

   Kl. V

   IMIĘ I NAZWISKO

   ŚREDNIA OCEN

   ZACHOWANIE

   TARCZA

    Monika Jasińska

    5,27

    wzorowe

    złota

    Dominika Loduchowska

    5,27

    wzorowe

    złota

    

   Kl. VI

   IMIĘ I NAZWISKO

   ŚREDNIA OCEN

   ZACHOWANIE

   TARCZA

    Krzysztof Tobiański

    5,10

    wzorowe

    złota

    Dominika Mienik

    5,00

    wzorowe

    złota

    Szymon Tomczyk

    4,90

    wzorowe

    złota

    Filip Orlikowski

    4,81

    bardzo dobre

    złota

    Mateusz Malmur

    4,55

    wzorowe

    srebrna

    

  • Słodki i gorący Finał WOŚP w Małej Słońcy

    

    

   Już po raz 15 w Małej Słońcy odbyła się Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Podczas XXV Finału WOŚP zebrana została rekordowa suma 9 232 zł.

               W programie artystycznym swoje talenty wokalne i taneczne zaprezentowali uczniowie naszej szkoły. Wystąpił również duet rodzinny – uczeń kl. IV K. Wiśniewski wraz ze swoją siostrą N. Wiśniewską, absolwentką szkoły w Małej Słońcy.

               W trakcie licytacji sprzedano niemal wszystkie ofiarowane przedmioty i gadżety. Atmosfera licytacji była bardzo gorąca. Uczestnicy z wielką ofiarnością podnosili ceny licytowanych przedmiotów. Kubki orkiestrowe osiągały ceny od 100 zł do 250 zł. Kubek za 250 zł wylicytował pan D. Gromowski. Obraz wyszyty techniką krzyżykową zakupił pan

   J. Frączek za cenę 300 zł. Tort z logo WOŚP, który ofiarował pan L. Meller z Pelplina wylicytowała pani A. Jurczyńska za kwotę 210 zł. Pani Jurczyńska podarowała tort prowadzącej finał WOŚP, pani W. Chroboczek z podziękowaniem za organizację i prowadzenie WOŚP w Małej Słońcy przez 15 lat. Natomiast pani W. Chroboczek postanowiła podzielić się pysznym tortem ze wszystkimi uczestnikami imprezy.

               Zlicytowano wiele różnych przedmiotów, między innymi: metalowe stojaki wykonane i ofiarowane przez pana Manikowskiego (dziadka naszej uczennicy O. Obremskiej z kl. VI), prace naszych uczniów, 25 babeczek upieczonych przez Kasię Ch., koszulkę i zegar orkiestrowy, obraz i drewniany stojak na gazety, ofiarowane przez panią J. Czechanowską, ręcznie robione przez panią H. Janoszczyk wełniane skarpetki oraz maskotki, biżuterię, poduszki, kalendarze i inne.

               Po części oficjalnej nasze drogie panie z KGW Mała Słońca jak zwykle zaprosiły wszystkich uczestników finału na pyszne ciasto, kawę i zimne napoje.

               Imprezę zakończyło „światełko do nieba” – wszyscy uczestnicy zebrali się przed szkołą i podziwiali 25 fajerwerków wystrzelonych na cześć XXV Finału WOŚP.

               W naszym 15 finale pieniądze do puszek zbierało 15 wolontariuszy, którzy od godzin porannych ofiarnie kwestowali na terenie gminy. Byli to uczniowie oraz absolwenci z ZKPiP w Małej Słońcy: M. Chraca, W. Chroboczek, M. Chronowska, E. Golicka, C. Grala, K. Janoszczyk, B. Janoszczyk, E. Janoszczyk, M. Jasińska, P. Kwaśniak, D. Loduchowska, A. Makowski, P. Nędza, M. Ostrowska, N. Wiśniewska.

               W organizację imprezy bardzo aktywnie włączyły się też panie: H. i E. Janoszczyk, A. Jurczyńska, A. Templer, K. Filcek i A. Obremska oraz panie, które upiekły ciasta. Dekoracje wykonały panie: K. Kulwińska i M. Sinkiewicz. Część artystyczną przygotowały p. A Sima i A. Balcerzak-Cheda. Całościową organizacją imprezy zajęły się: W. Chroboczek, M. Masa, Ż. Ostrowska, M. Aszyk.

   Wszystkim uczestnikom i osobom, które włączyły się w organizację XXV Finału WOŚP w Małej Słońcy składamy serdeczne podziękowania.

    

   Organizatorzy i dyrektor ZKPiP w Małej Słońcy

    

              

    

    

  • XXV Finał WOŚP

           

   Mała Słońca

   zagra po raz piętnasty

    

              

   Zbliża się termin XXV Finału WOŚP. Tegoroczny jubileuszowy finał mamy zamiar uczcić w sposób szczególnie uroczysty.

               Nasza młodzież na próbach już szlifuje występy, którymi zamierza uświetnić XXV Finał WOŚP. Zbieramy również zabawki i inne ciekawe przedmioty na loterię i licytację orkiestrową. Nasz zaprzyjaźniony kowal pan Manikowski, kuje już stojaki, które pójdą „pod młotek” licytacyjny. Szef cukierni w Pelplinie Pan L. Meller zafundował na licytację pyszny finałowy tort orkiestrowy. Babcie robią skarpetki na drutach, mamy zastanawiają się już jakie pyszne ciasta upiec na finał, a młodzież szkolna przygotowuje prace plastyczne. Praca idzie pełną parą, bo termin finału jest już bardzo bliski.

               Impreza odbędzie się oczywiście 15 stycznia w ZKPiP w Małej Słońcy. Porządek finału przedstawia się następująco:

   • godz. 16.00 – powitanie gości i część artystyczna w wykonaniu uczniów naszej szkoły;
   • godz. 17.00 – licytacje ofiarowanych przedmiotów i gadżetów orkiestrowych;
   • godz. 18.00 – poczęstunek dla wszystkich uczestników (wspaniałe domowe ciasta, kawa i napoje);
   • godz. 19.00 – finał imprezy - „Światełko do nieba”.

   Mamy nadzieję, że tegoroczny XXV Finał dostarczy nam wiele radości. My zaś jesteśmy bardzo dumni, że gramy z WOŚP już po raz 15.

    

    

   Organizatorzy

    

  • SZALONA NOC ANDRZEJKOWA

   W naszej szkole z 25 na 26 listopada odbyła się „Szalona Noc Andrzejkowa”. O godz.19.00 rozpoczęło się zakwaterowanie uczestników  na sali gimnastycznej. Stamtąd udaliśmy się na hol, bo miała rozpocząć się dyskoteka. Z  powodu problemów z muzyką nastąpiła niewielka zmiana w harmonogramie. Zaczęliśmy  od turnieju ping- ponga, a później była zabawa i „hulanki”. Atrakcją był taniec z miotłą, podczas którego spaliliśmy dużo kalorii. Pizza- niespodzianka, pyszne wypieki naszych mam i herbata dostarczyły nam niezbędnej energii.

   Później odbył się turniej „Mam talent” i konkurs „Taniec z gwiazdami”. Występujący zaprezentowali wysoki poziom, więc jury przyznało wszystkim I miejsce. Kolejną niespodzianką było przybycie Albusa Dumbledorea( pana dyrektora)i rozpoczęcie konkursu ze znajomości tabliczki mnożenia. Mistrzowie tabliczki mnożenia otrzymali certyfikaty.

   Była już późna noc, a my tańczyliśmy, tańczyliśmy, tańczyliśmy… W końcu zmęczeni położyliśmy się spać. Bardzo nam się podobało i  nie możemy doczekać się następnej czerwcowej nocy.

    

                                                                                                                      autorzy: Dominika Mienik

                                                                                                                                      Dominika Koszałka

                                                                                                                                      Filip Szczęch

  •                   V Powiatowy Konkurs Ekologiczny

                    Pierwszy etap konkursu  rozpoczął się napisaniem   szkolnego testu z ekologii przez uczniów kl.VI. Na jego podstawie wyłoniono trzech najlepszych uczestników. Byli to: Artur Masa, Szymon Tomczyk i Filip Orlikowski. Natomiast  drugi etap odbył się  w gniewskim zamku.

                   Po serdecznym przywitaniu uczestników i zajęciu właściwych miejsc, rozpoczęły się konkursowe pytania  sprawdzające  naszą wiedzę ekologiczną. W konkursie wzięło udział około 30 drużyn z różnych szkół. Czekających  na ostateczne  wyniki   poczęstowano pysznymi kanapkami i słodkościami.

                   Nasza szkoła zajęła V  miejsce, a w nagrodę dostaliśmy roboty zasilane bateriami słonecznymi i pamiątkowe zdjęcie. Z konkursu wróciliśmy bardzo zadowoleni.

       

                                                                                                                                             autor: Filip Orlikowski

    

  •                 W listopadzie uczniowie naszej szkoły wzięli udział w  Kociewskim Konkursie Plastyczno- Fotograficznym pod nazwą „ KRAJOBRAZ KOCIEWIA- TRADYCJE I WSPÓŁCZESNOŚĆ”. Byli to:

   - z kl.V- D. Loduchowska, W. Maza,  A. Rewers

   - z kl.VI- D. Mienik, K. Skonieczny

                   Prace wykonano na płótnie i szkle. Uczestnicy dużo czasu poświęcili na  zrobienie swoich konkursowych prac, ponieważ wszystkim zależało na zdobyciu czołowego miejsca. Pierwsze miejsce zajęła W. Maza, a wyróżnienie D. Loduchowska. Gratulacje.

                                                                                                                                    autor: Kamil Skonieczny

  • „Mikołajki z policjantami”

    

               Tegoroczne Mikołajki były dniem pełnym atrakcji. Najpierw własnoręcznie wykonywaliśmy bombki choinkowe i ozdabialiśmy nimi naszą szkolną choinkę.

   Panie wychowawczynie nagrodziły nasz trud słodkim poczęstunkiem. Następnie słuchając świątecznej muzyki czekaliśmy na przyjazd naszych gości.

   Czuliśmy się zaszczyceni, gdy w tak wyjątkowym dniu zawitali do naszej szkoły funkcjonariusze Policji z Komendy Powiatowej w Tczewie. Przeprowadzili oni z nami warsztaty udzielania pierwszej pomocy, w których wszyscy czynnie braliśmy udział. Odbyła się też pogadanka na temat cyberprzemocy. Na zakończenie spotkania otrzymaliśmy od policjantów odblaski. My natomiast wręczyliśmy im podziękowanie oraz własnoręcznie wykonane bombki.

               W tym dniu otrzymaliśmy jeszcze od naszych nauczycieli super prezent – z okazji Mikołajek nie zadali nam prac domowych !

    

    

                                                                                                Uczniowie klas IV-VI

  • Skąd się wzięła muzyka?

   Zgodnie z tematem zajęć o pochodzeniu muzyki, uczniowie klasy II własnoręcznie wykonali grzechotki. Instrumenty zostały zrobione z plastikowych butelek i metalowych puszek oraz z różnych materiałów sypkich.  Następnie dzieci  ozdobiły swoje instrumenty i zagrały w rytm ulubionej piosenki "Sposób na nocne strachy". Grze na instrumencie towarzyszyły tańce.

  • Cień na ścianie

   Uczniowie klasy II doświadczalnie wyjaśniali zjawisko powstawania cienia. Z wykorzystaniem latarek, stworzyli klasowy teatr cieni. Następnie w dwuosobowych zespołach rysowali swoje portrety na tablicy.

  strona: