Zespół Kształcenia Podstawowego i Przedszkolnego w Małej Słońcy

Samorząd Uczniowski

Szkolne projekty Nasza Mała Biblioteka Działaj Lokalnie VII Program edukacyjny "5 porcji warzyw,owoców lub soku". Projekt morski

ROK SZKOLNY 2015/2016

• Projekt Nasza Mała Biblioteka

• Program CEO „PoczytajMY”

Program CEO „PoczytajMY” w Małej Słońcy

W roku szkolnym 2015/2016 uczennice z naszej szkoły: Dominika Loduchowska, Monika Jasińska, Wiktoria Maza oraz Wiktoria Czarnecka w ramach stworzonego klubu czytelniczego pod opieką bibliotekarza  przygotowują cykliczne spotykania  z przedszkolakami. Celem projektu jest kształtowanie nawyku czytania książek i promocja czytelnictwa wśród najmłodszych.

Poniżej relacje ze spotkań czytelniczych z przedszkolakami:

Październik- spotkanie I,II

• WIELKI MAG KRASNALI

Przedszkolaki wysłuchały opowieści o magu Abrakabrze, który za pomocą czarodziejskiego syropu chciał zasiąść na sułtańskim tronie. Na szczęście jego chytry plan nie powiódł się. Magiczny syrop miał okropny smak i sułtan go nie wypił. Czarodziej ze strachu  i na polecenie władcy sam musiał skosztować mikstury, wówczas zmniejszył się i uciekł z kraju sułtana. Podobno został  wielkim magiem u krasnali. Po wysłuchaniu historyjki  dzieci odpowiadały na pytania quizowe, układały chronologicznie obrazki do opowiadania oraz wykonywały w grupach magiczny syrop radości.

Listopad- spotkanie III,IV

• ZAPOMINALSKA WIEWIÓRKA

Opowiadanie o zapominalskiej wiewiórce Rudej Kitce w interpretacji naszych dziewczyn z klubu czytelniczego bardzo podobało się przedszkolaczkom. Dzieci miały okazję wypowiedzieć się na tematy związane z lasem i jego mieszkańcami. Po lekturze odbyły się   zabawy integracyjne przy muzyce typu: powrót do dziupli, rzut orzeszkiem  oraz rozwiązywanie przyrodniczych zagadek.

Grudzień - spotkanie V,VI

• W KRAINIE ROBOTÓW

Do czego służą roboty? Na takie i wiele innych pytań   odpowiadały dzieci  po wysłuchaniu fragmentów książki „Robot Robert” Zofii Staneckiej. Przedszkolaki poznały dyrektora Polikarpa i jego fabrykę robotów. A ich ulubieńcem został Robert- robot od brudnej roboty, który dbał o porządek w fabryce . Zainspirowane lekturą  wcieliły się w rolę konstruktorów i wykonały nowe modele wielofunkcyjnych ROBOTÓW.

Styczeń - spotkanie VII,VIII

•   WIZYTA W PAŁACU KRÓLOWEJ ŚNIEGU

Tym razem nasze przedszkolaczki  z zaciekawieniem wysłuchały  baśni o „Królowej Śniegu” J.H. Andersena. Zasłuchane w tę przepiękną opowieść podążyły razem z Gerdą na poszukiwanie Kaja. Dotarły do pałacu złej Królowej Śniegu. Tam przekonały się, że siła prawdziwej miłości i przyjaźni  może stopić nawet najbardziej lodowate serce . Później odpowiadały na pytania lektorek i  wykonały zimowe ilustracje do baśni.

ROK SZKOLNY 2014/2015

Zespół Kształcenia Podstawowego i Przedszkolnego w Małej Słońcy uczestniczy w kilku programach przygotowanych z myślą o uczniach. Są to miedzy innymi; „Szklanka mleka”, w którym uczestniczy w tym roku szkolnym 125 osób, a więc wszyscy uczniowie klas 0 – VI.  i „Warzywa i owoce w szkole”, skierowany do uczniów klas I – III . Obydwa programy firmuje Oddział Terenowy Agencji Rynku Rolnego w Gdańsku.

BEZPIECZNA SZKOŁA – BEZPIECZNY UCZEŃ 2015

W bieżącym roku szkolnym 2014/2015 nasza szkoła kolejny raz uczestniczyła w programie Bezpieczna Szkoła – Bezpieczny Uczeń. W ramach programu uczniowie brali udział w zajęciach profilaktycznych poświęconych różnym tematom. Związane one były między innymi z podstawową wiedzą na temat funkcjonowania naszego państwa oraz praw obywatelskich. Odbywały się również zajęcia i inne przedsięwzięcia, dzięki którym dzieci uczyły się zasad bezpiecznego zachowania w szkole, w domu, na ulicy. Młodsze klasy uczestniczyły nawet w „szkoleniu” z zakresu udzielania pierwszej pomocy, które przygotowali dla nich ich koledzy - specjaliści z klasy VI.

W klasach IV-VI przeprowadzone zostały zajęcia na temat substancji uzależniających, promujące postawę asertywną w sytuacji, gdy ktoś namawia do ich zażycia. Uczniowie brali również udział w zajęciach poświęconych cyberprzemocy i innym zagrożeniom płynącym z sieci oraz w różnych innych.

Za wykonanie w szkole każdego zadania, przewidzianego w regulaminie programu Bezpiecznej Szkoły jury przyznawało punkty (max. 10 za 1 zad.). Nasza szkoła uzyskała maksymalną liczbę punktów. Aktualnie czekamy na certyfikat, potwierdzający zwycięstwo !

Ponadto, dzięki pierwszemu zwycięstwu w 2012 roku, od 3 lat należymy do Ogólnopolskiego Klubu – Bezpieczne Szkoły. Patronat sprawuje nad nim Komitet Honorowy, w którego skład wchodzą między innymi: Minister Sprawiedliwości RP, Rzecznik Praw Obywatelskich, Rektorzy i Prorektorzy kilku Uniwersytetów oraz Kuratorzy i Wicekuratorzy Oświaty. Niewątpliwie odnieśliśmy sukces ! Jak zwykle to nasza wspólna zasługa.